Aktuality

<< Zpět na aktuality

5.02. 2016   

Na Jurkoviče vzpomene velký koncert!

aktualita

Nedávno zesnulého bluesmana, textaře, skladatele a hlavně proslulého kytaráře Petera Jurkoviče připomene velký koncert v pražském Lucerna Music Baru v úterý 16. února. Na koncertě, který mimořádně začne už v osm hodin, zahrají všechny kapely, kterými Peter prošel. Doplní je řada hvězdných hostů, kteří hrají na jeho nástroje počínaje Zdeňkem Bínou přes Ivana Hlase až po Janka Ledeckého.

 

Na koncertě bude k vidění také mnoho Jurkovičových unikátních nástrojů. Některé vytvořil ve spolupráci se sochařem Stefanem Milkovem. Jurkovič s Milkovem také vytvořili patrně nejznámější kytary pro světové hvězdy Jeffa Becka, Erica Claptona nebo Billyho Gibbonse ze ZZ Top. Jurkovič se staral o cenné nástroje celé české rockové a jazzové špičky. Zakázková výroba v Jílovém u Prahy proslula nejen v České republice, kytary a basové kytary mířily i na Slovensko a do dalších zemí v Evropě.

Dráhu muzikanta začínal Jurkovič v pražských Bluesberry, záhy založil trio Tucet. Právě pro něj vznikla většina autorského materiálu. Nejcennější jsou jeho originální české, vypointované texty. Po rozpadu bluesového Tuctu založil se zpěvákem Markem Hlavicou funky Band Žáha. Vedle toho ale působil i v bluesové skupině Highway 61 po boku fenomenálního harmonikáře Charlieho Slavíka. V posledních letech se nejvíce věnoval – obklopen svými syny Jakubem a Markem „rodinné“ kapele Motion Food, v níž ožil původní repertoár Tuctu. Všechny jmenované formace v Lucerně zahrají. Nebudou však samy. Na pódiu je doplní hvězdní hosté – vlastníci Jurkovičových nástrojů: Stanislav Kubeš, Vladimír Kulhánek, Ivan Hlas, Norbi Kovásc, Filip Spálený, Janek a Jonáš Ledecký a Zdeněk Bína.

Koncert pořádá Spolek Jurkovič SP, který bude pečovat o muzikantský i mistrovský odkaz Petera. V plánu je zbudování naučné stezky Petera Jurkoviče po Jílovém u Prahy, vytvoření pomníku, katalogu nástrojů a další aktivity.

 

Novinky a informace o koncertě najdete na facebookové stránce https://www.facebook.com/events/1690606817852341

Předprodej vstupenek v síti Ticketpro
http://www.ticketpro.cz/jnp/hudba/kluby/1771057-jurkovic-guitars-alive.html
a na pokladně Lucerna Music Bar (Vodičkova 36, Praha 1). Otevírací doba 9.30 – 19.00

 

Koncert 

koncerty všechny koncerty >>