Aktuality

<< Zpět na aktuality

19.10. 2012   

MICHAL PROKOP VYDÁVÁ PO ŠESTI LETECH NOVÉ ALBUM. JMENUJE SE STO ROKŮ NA CESTĚ!

aktualita

Dlouho připravované nové album Michala Prokopa Sto roků na cestě vyjde 30. října   Praha, 18. října 2012 – Po několika odkladech je již jasno: nové album zpěváka, skladatele a moderátora Michala Prokopa nazvané Sto roků na cestě vychází 30. října. „Původně jsme plánovali vše stihnout do léta. Nakonec se ale nahrávání protáhlo o několik měsíců, ne nadarmo nese deska název Sto roků na cestě,“ říká Michal Prokop. 

Na první studiové desce po šesti letech od alba Poprvé naposledy najdou posluchači dvanáct skladeb, jejichž autory jsou samotný zpěvák, dále Petr Skoumal a Jan Hrubý. Texty obstaral Pavel Šrut a Jan Lacina. Fanoušci mohou očekávat desku, která je opět velmi pestrá. „Chvíli rockově bluesová, chvíli trochu najazzlá, chvíli písničková, chvilku i country, postavená na skvělých textech. Kořeny v letech šedesátých, zvuk poučený jednadvacátým stoletím,“ líčí Michal Prokop. Desku je již nyní možné objednat za zvýhodněnou cenu na www.michalprokop.cz, od 30. října bude k dostání exkluzivně na těchto stránkách, od 5. listopadu pak také v kamenných a internetových obchodech. Podzimní turné, na kterém již nové písně zní, vyvrcholí 19. prosince křtem v pražském Divadle Archa.
Michala Prokopa na desce doprovází kapela, se kterou hraje několik posledních let neboli současný Framus Five: Pavel Razím na bicí, Zdeněk Wimpy Tichota na baskytaru, Jan Kolář na klávesy, Jirka Šíma na saxofony, Roman Bobick Kubát na trubku a dvě instrumentální hvězdy – kytarista Luboš Andršt a houslista Jan Hrubý. „Na klávesy si přišel zahrát také Petr Skoumal, na hammondky Jan Kořínek a na sbory jsme si pozvali vokalistky Báru Vaculíkovou a Léňu Yellow,“ doplňuje Michal Prokop.
„Po pěti letech od vydání posledního alba Poprvé naposledy jsem měl najednou chuť zkusit ještě jednou něco nového,“ vysvětluje nápad na vznik alba zpěvák. „Hodně mi pomohlo nové domácí studio, které jsem si zřídil a kde jsem vyrobil během roku osm demosnímků nových písniček,“ dodává. Některé písně napsal Michal Prokop na dosud nevydané texty Pavla Šruta, ten pak dodal další. Zároveň oslovil Petra Skoumala, který již léta patří k jeho dvorním skladatelům. Tři texty nabídl také Jan Lacina, kolega z televizních projektů.
Na otázku, zda v dnešní době stahování a internetu není vydávání CD anachronismus, Michal Prokop odpovídá: „Já cítím stále potřebu vyjádřit se jakýmsi uceleným tvarem, ne jen jednou písničkou, a proto točím album. A jsem přesvědčen, že naše publikum je schopno právě toto ocenit, tohle očekává a chce si desku koupit a užívat si ji i jinak, než jen s peckami v uších v davu v metru, s gigabajty staženými z obláčků anonymní muziky, jak je to dnes v módě.“
Album vzniklo ve vlastní produkci Michala Prokopa, spoluproducenty jsou David Gaydečka, v tomto případě také vydavatel, a bratr Ivan Prokop, který má na starosti fotografie, výrobu, a další produkční záležitosti. O grafiku se postarali opět Karel Haloun s Luďkem Kubíkem. Zvukovým mistrem, který album natočil a ve svém studiu dokončil, je Pavel Marcel, se kterým Michal Prokop pracoval na všech vydaných albech posledních let – tedy na živácích Unplugged s triem Prokop, Andršt, Hrubý, a Live 60 z Lucerny a na studiovém Poprvé naposledy.
Více info: www.michalprokop.cz nebo www.joesgarage.cz.
Video: Stodolní na festivalu Colours of Ostrava:
http://www.youtube.com/watch?v=G-IGucMGhwY
 
Sto roků na cestě
Michal Prokop a Framus Five (MP+FF)
Michal Prokop – sólo zpěv, harmonika, akustická kytara, klávesy, sbory, producent
Luboš Andršt – kytary, Jan Hrubý – housle, Jan Kolář – klávesy, Jiří Šíma – saxofony, Roman Bobick Kubát – trubka, Zdeněk Wimpy Tichota – baskytary, Pavel Razím – bicí nástroje
a hosté:
Petr Skoumal - klávesy, Jan Kořínek - varhany, Bára Vaculíková - sbory, Léňa Yellow - sbory  
 
Nahráno ve studiích Sono Records Nouzov, Fatdog Studio Karlštejn a v domácích studiích LA, JH, PS, březen až červenec 2012.
 
Zvuková režie: Pavel Marcel a Pavel Bohatý.
Mix a Mastering: Pavel Marcel -  Fatdog Studio Karlštejn
Produkce: Michal Prokop, Ivan Prokop, David Gaydečka
Fotografie: Lucie Raškovová a Ivan Prokop
Obal a grafická úprava: Karel Haloun a Luděk Kubík
Vydavatel: © Joe´s Garage www.joesgarage.cz, www.michalprokop.cz
 
Tracklist:
Zatmění – Michal Prokop/ Jan Lacina (MP+FF, Jan Kořínek, Bára Vaculíková, Léňa Yellow)
Silueta – Michal Prokop/ Pavel Šrut (MP+FF, Jan Kořínek, Bára Vaculíková, Léňa Yellow)
Někdy a někde – Michal Prokop/ Pavel Šrut (MP+FF)
Kartáček na zuby – Petr Skoumal/ Pavel Šrut (MP+FF, Petr Skoumal)
Obyčejnej chlápek – Jan Hrubý/ Pavel Šrut (MP+FF)
Kuplířka Lukrécie – Michal Prokop/ Pavel Šrut (MP+FF)
Šeherezáda – Michal Prokop/ Pavel Šrut (MP+FF, Jan Kořínek, Bára Vaculíková, Léňa Yellow)
Zítra to roztočíme  - Jan Hrubý/ Jan Lacina (MP+FF, Jan Kořínek, Bára Vaculíková, Léňa Yellow)
Stodolní – Petr Skoumal/ Pavel Šrut (MP+FF, Petr Skoumal)
Sto roků samoty – Michal Prokop/ Pavel Šrut (MP+FF, Jan Kořínek)
Dobrý ráno miláčku – Michal Prokop/ Jan Lacina (MP+FF, Jan Kořínek)
Útěky – Michal Prokop/ Pavel Šrut (MP+FF, Jan Kořínek)
 
MICHAL PROKOP (*1946) - Muž mnoha zájmů a profesí, v hudební oblasti znám především jako zpěvák, pohybující se přibližně v trojúhelníku žánrů rock – soul – blues. V roce 1968 absolvoval Vysokou školu ekonomickou, už během studií ale působil jako kytarista a zpěvák skupiny Framus Five, jež se ve svém prvním vrcholném období zaměřovala na soul a rhythm´n´blues podle afroamerických vzorů, zejména Raye Charlese. Skupina Framus Five natočila dvě alba: Blues In Soul (1968) s převzatým soulovým repertoárem a česky zpívané Město Er (1971) s rozsáhlou titulní skladbou na text Josefa Kainara. Po rozpadu Framus Five se po většinu sedmdesátých let Michal Prokop věnoval střednímu proudu a byl mj. členem divadla Semafor. V roce 1978 skupinu Framus Five pod lehce pozměněným názvem Framus 5 obnovil a po počátečním hledání optimální sestavy i stylu nalezl dokonalé autorské souznění s básníkem Pavlem Šrutem a skladatelem Petrem Skoumalem a hudební rezonanci v sestavě, vedené houslistou Janem Hrubým. Šťastné období vyvrcholilo vynikajícím albem Kolej Yesterday (1984), jež zahájilo volnou trilogii alb (prozatím) vrcholného Prokopova tvůrčího období. Dotvářejí ji nahrávky Nic ve zlým, nic v dobrým (1987) a Snad nám naše děti... (1989). Hned zkraje devadesátých let Michal Prokop opustil dráhu profesionálního zpěváka a pustil se do politiky nejprve jako poslanec, později jako náměstek ministra kultury, později opět jako poslanec. V roce 1992 dokončil studium filozofické fakulty Univerzity Karlovy. V letech 1998 – 2000 byl ředitelem společnosti Praha 2000 – Evropské město kultury. Od roku 2002 byl členem Rady Českého rozhlasu, od roku 2004 až do skončení funkčního období v únoru 2006 byl jejím předsedou. V letech 1998 – 1999 připravoval a moderoval pro televizi Prima politickou talk show Nic ve zlým, od roku 2000 má v České televizi pořad Krásný ztráty, který již politickou orientaci daleko přesahuje.
 
--------------------
Pokud máte zájem o další informace či fotografie, prosím kontaktujte:
Jiří Sedlák, ArtsMarketing.CZ, tel.: 604 868 914, jiri.sedlak@artsmarketing.cz
 

 

Koncert 

koncerty všechny koncerty >>