Aktuality

<< Zpět na aktuality

7.11. 2012   

"SEDEMNÁSTY NOVEMBER" V PRAŽSKÉM KLUBU ROCK CAFÉ

aktualita

V sobotu 17. listopadu jako již tradičně pořádá Opona o.p.s. koncertní večer v pražském klubu Rock Café. K výročí pádu železné opony se letos přidává i 20 let od rozdělení Československa.  

Akci s názvem Sedemnásty November spolupořádá Slovenský institut v Praze. Zahrají slovenské kapely Polemic, Billy Barman a Živé Kvety. Česko - slovenský večírek po 20 letech s volným vstupem začíná v 18 hodin.
 
„Večer je koncipovaný podobně, jako tomu bývalo kdysi na náměstích, jen v opačném poměru. Kdysi vystoupení revolucionářů doplnili rockoví účinkující. Dnes vystoupení muzikantů doplní někdejší revolucionáři. Spojení bude mimořádně přitažlivé, protože vystoupí listopadové osobnosti, jedni z těch, kterým dech vystačil až do současnosti – Karel Schwarzenberg a Iveta Radičová“, uvádí moderátor večera Ladislav Snopko.
 
Iveta Radičová, spoluzakladatelka VPN - Veřejnost proti násilí a její mluvčí, jedna z osobností listopadových událostí, stála též u zrodu slovenské pobočky ODS. Odmítla rozdělení federace bez referenda.
Karel Schwarzenberg podporoval český disent od roku 1968 a aktivně napomáhal návratu demokracie do Československa.
Ladislav Snopko v listopadu 1989 patřil mezi zakládající členy VPN – Veřejnost proti násilí a mezi hlavní protagonisty revolučního dění. Bývalý ministr kultury Slovenské republiky působí dnes také jako ředitel Slovenského institutu v Praze. 
 
 „Sloboda je to, čo ťa naviac obmedzuje“, zpívá kapela Živé kvety. Vznikla až po pádu železné opony i po rozdělení republiky, v roce 1994 v Bratislavě, v době svobody a demokracie. Přesto jsou skladby Kvetov angažované, ba politické, a to aniž by se zvrhly do klišé nebo mentorství. Skupina pracuje s osobními a vztahovými motivy, ale také s aktuálními tématy, která jsou v době vysněné svobody stále palčivá: "vládnu hajzli, zlodeji v rukavičkách!" V současnosti je to nejvýraznější kapela na slovenské hudební scéně vůbec, v čele s charakteristickým hlasem Lucie Piussy, skladatelky, spisovatelky, herečky a hudebnice.
 
Odlehčený žánr ska a reggae hraje skupina Polemic založená roku 1989. Stálice na české a slovenské hudební scéně má za sebou dlouhou muzikantskou historii starou jako demokratické Československo samo. Koncertovala po světě, získala několik ocenění, patří ke špičce našich ska kapel.
 
Nejmladším interpretem česko-slovenského večera je kapela Billy Barman, rock'n'rollová skupina, která se nebojí pracovat se smyčci a dechy. Mladí hudebníci už stihli za pár let své existence získat např. několik nominací na Radio_head Awards, hrát na tuzemských festivalech a vydat úspěšné album. Dnes je to jedna z nejvíce perspektivních kapel slovenské hudby, do které vkládá řada posluchačů i kritiků velká očekávání.
 
 V prosinci tohoto roku uplyne 20 let od rozhodnutí Federálního shromáždění ČSFR o rozdělení České a Slovenské republiky. Oslava výročí 17. listopadu se proto spojí s připomenutím rozdělení Československa. Podle průzkumů veřejného mínění z let 1992 a 1993 měli obyvatelé obou zemí z rozdělení spíše obavy.  V současné době spolu oba národy udržují velmi přátelský vztah. Důkazem je i koncert 17. listopadu v Rock Café, kdy v Praze zahrají oblíbené slovenské kapely.
 
Pořádá Opona o.p.s., spolupořádá Slovenský istitut v Praze
 
Kontakt pro více informací:
Lucie Šplíchalová
604 150 078
lucie.splichalova@piart.cz

 

Koncert 

koncerty všechny koncerty >>