Aktuality

<< Zpět na aktuality

28.03. 2013   

Nová BRNĚNSKÁ ROCKOVÁ LEGENDA PROGRES 2 OSLAVÍ V PRAZE 45 LET! aktualita

aktualita

Brněnskou rockovou legendu Progres založili před 45 lety Pavel Váně a Zdeněk Kluka. Na oslavu 45. narozenin však dorazí i člen původní formace Emanuel Sideridis a kapela tak zahraje v této sestavě v Praze poprvé  po čtyřiceti letech. Zazní i skladby z první desky Progress Organization - Barnodaj. Koncert se uskuteční 20. května v pražském Paláci Akropolis.      

Progres založili v roce 1968 hudebníci Zdeněk Kluka a Pavel Váně pod původním názvem Progress Organization. Jejich první deska Barnodaj se stala dle kritiků časopisu Melodie deskou roku 1972. Jiří Černý to tehdy desku okomentoval „Tato hudba je nová, silná a trvanlivá...“ V důsledku nastupující normalizace, která nezávislé hudbě vůbec nepřála, se kapela rozhodla na několik let přerušit činnost.
 
Druhou desku Mauglí vydali v roce 1977. Po jejím vydání k sobě přizvali mladého klávesistu Karla Horkého a kytaristu Miloše Morávka a kapelu obnovili pod názvem PROGRES 2. V roce 1978 poprvé představili experimentální audiovizuální projekt, první československou rockovou operu Dialog s vesmírem. V těchto náročných projektech pokračovali i na  dalších albech (Třetí kniha džunglí, Mozek, Změna, Progres-Pokrok). 
 
Jeden ze zakladatelů, kytarista a zpěvák, Pavel Váně k nadcházejícímu vystoupení říká: „Na koncertu k pětačtyřicátému výročí skupiny v Paláci Akropolis zahrajeme skladby ze všech projektů a vydaných alb. Představíme naši současnou sestavu, kterou  tvoří hudebníci Roman Dragoun, Zdeněk Kluka, Pavel Pelc, Miloš Morávek a Pavel Váně. Výjimečně se zúčastní i hosté, bývalí spoluhráči. Po dvaačtyřiceti letech s námi vystoupí i původní člen Progress Organization, zpěvák a basista Emanuel Sideridis, který žije v Řecku. Po mnoha letech tedy zazní i skladby z prvního alba v originálu.“ 
 
Během 45 let si kapela prošla personálními změnami i krátkými přestávkami, ale Progres se vždy vrátil zpět. Tato kapela má důležité místo nejen v historii československého bigbítu, ale i v jeho současnosti. Přijďte se přesvědčit do pražského Paláce Akropolis!  

 

Koncert 

koncerty všechny koncerty >>