Aktuality

<< Zpět na aktuality

4.06. 2013   

KAPELA VAN DER GRAAF GENERATOR SE V PRAZE SETKÁ SE SKUTEČNÝM VAN DE GRAAFFOVÝM GENERÁTOREM

aktualita

Kultovní britská artrocková kapela Van Der Graaf Generator 16. června od 20 hodin v pražském Divadle Archa odehraje úvodní koncert evropského turné.

Do Prahy se zakládající a nejznámější člen kapely Peter Hammill (zpěv, kytara, klávesy), Hugh Banton (klávesy) a Guy Evans (bicí) vracejí po dvou letech. Tehdy za značného zájmu publika představili album A Grounding in Numbers, v červnu zahrají to nejlepší z dosavadní hudební tvorby, skladby ze sólové dráhy Petera Hammila a raritní kousky, které v Čechách zazní naživo vůbec poprvé! Koncert je součástí koncertní série, kterou festival United Islands České spořitelny oslavuje 10. narozeniny.
Návštěvu Prahy členům kapely zpestří jedno mimořádné setkání – se skutečným Van de Grraffovým generátorem, novým cenným exponátem Národního technického muzea. Rozměrný, 5,5 metrů vysoký, elektrostatický generátor velmi vysokého napětí typu Van de Graaff, ve kterém je integrován lineární urychlovač nabitých částic, je jediným zařízením tohoto typu a v této velikosti v České republice. Od konce 50. let 20. století až do dubna loňského roku byl v provozu v Ústavu jaderné fyziky AV v Řeži u Prahy. Shodou náhod, po měsících příprav, se generátor stal součástí sbírek Národního technického muzea právě v těchto dnech, takže nic nebrání vzácnému setkání kapely s unikátem, jehož název se díky ní zapsal do hudebních dějin.    
Van Der Graaf Generator je jednou z nejznámějších anglických art rockových kapel. V roce 1967 ji založil Peter Hammill se svými spolužáky na Univerzitě v Manchestru, svou první kapelu pojmenoval Van Der Graaf Generator po přístroji na výrobu statické elektřiny. V původní sestavě však vydržela jen necelý rok a po několika změnách v roce 1970 přišel saxofonista a flétnista David Jackson, který se významně podílel na celkovém zvuku následujících alb Van Der Graaf Generator. I když byla skupina na vrcholu, Peter Hammill ji v roce 1972 rozpustil a věnoval se vlastní sólové dráze. V roce 1975 se kapela dala na další tři roky znovu dohromady a v tomto období vznikla kritikou i fanoušky velmi oceňovaná deska Godbluff, po níž následovala alba Still Life, World Record a The Quiet Zone / The Pleasure Dome. V roce 2005 byli Van Der Graaf Generator znovu obnoveni a od té doby stihli vydat 3 alba. Záhy však kapelu opustil saxofonista David Jackson a kapela od té doby opět funguje v původní tříčlenné sestavě z roku 1968 ve složení Hugh Banton, Peter Hammill a Guy Evans.
O vstupenky na koncert kapely Van Der Graaf Generator 16. 6. v Divadle Archa je velký zájem, s jejich nákupem proto neradno váhat. Ceny vstupenek: 790 Kč stání, 1 290 Kč sezení – sleva 20 % pro klienty České spořitelny. Předprodej v síti Ticketpro (www.ticketpro.cz).
 
 
Kontakty
 
www.unitedislands.cz
 
Mediální servis:
2media.cz, s.r.o., Pařížská 13, Praha 1
www.2media.cz, www.facebook.com/2media.cz

 

Koncert 

koncerty všechny koncerty >>