Aktuality

<< Zpět na aktuality

5.06. 2013   

DNY JERUZALÉMA V PRAZE V PROGRAMU FESTIVALU UNITED ISLANDS ČESKÉ SPOŘITELNY

aktualita

Unikátní přehlídku divadla, tance, hudby, filmu, výtvarného umění a gastronomie přibližující kulturní dění v jednom z nejstarších měst na světě nabídnou první Dny Jeruzaléma v Praze. Hned na několika atraktivních místech v české metropoli se konají od 13. do 22. 6.

Cestu za poznáním hudebního života současného Jeruzaléma bude možné absolvovat 21. a 22. 6. na festivalu United Islands České spořitelny. Na různých stages budou navazovat žánrově pestrá vystoupení sólistů a kapel, které hrají nebo hrály v legendárním jeruzalémském klubu Yellow Submarine Club:  3421, Acollective, Adi Ulmansky, Folo, Izabo, Jali Ensemble, SAZ a  NoamiKo.
Zvukové a vokální smyčky, temperamentní vibrace s elektronickými beaty nabídne multižánrový umělec NoamiKo, vybavený počítačem, ovladačem, kytarou a mikrofonem. NoamiKo je považován za jednu z nejvýraznějších postav izraelské nezávislé scény. Skládá, produkuje, aranžuje, hraje se svou rockovou kapelou Kitzu a folktronickou skupinou Folo. (Ukázka na http://www.youtube.com/watch?v=YgrK-jRyU5w )
Hudba kapely Izabo, která patří k nejúspěšnějším izraelským alternativním formacím, je kombinací psychedelického rocku, diska, punku a arabských rytmů. Jejich alba zaznamenala mezinárodní ohlas, od roku 2006 koncertuje Izabo po Evropě a pravidelně hostuje na různých festivalech, např. Trans Musicalse, The Paleo festival a Eurosonic. Do Prahy Izabo přijedou představit svoje vysoké vokály, vyšinuté a expresivní arabské kytarové riffy, výrazné funky basové linky, arogantně chytlavé klávesy a intenzivní disko beaty. (Ukázka na http://www.youtube.com/watch?v=nvjlX7EqQWg )
Kapela J’ali Ensemble originálním způsobem kombinuje africké vlivy s jeruzalémskou hudbou. Zpívají v hebrejštině, angličtině a západoafrickém jazyce mandinka. Pět skvělých muzikantů rytmickými a emocionálně silným vystoupeními uchvacuje publikum v Izraeli i na zahraničních hudebních festivalech. (Ukázka na http://www.youtube.com/watch?v=VsUfmd-BNcg)
Adi Ulmansky, excentrická izraelská producentka a zpěvačka, je jedním z čerstvých objevů hudební scény. I když v dětství poslouchala spíš rock, díky staršímu bratrovi se dostala k elektronické muzice, která jí učarovala a její budoucí kariéru nalinkovala směrem k prolínání těchto dvou žánrů. Adi označuje samu sebe jako Rock Metal Kid. S tříčlennou kapelou Lorena B vydala v roce 2012 album Siblings, téhož roku se poprvé představila v Londýně a začala pracovat na sólových elektronických nahrávkách. Ty vydala na svém debutu Shit Just Got Real v lednu letošního roku. (Ukázka na http://www.youtube.com/watch?v=8GxwtuxlztEADI)
 
 
Jeruzalémské kvarteto Folo označuje svou hudbu za folk-troniku a zaměřuje se na koncertování na neobvyklých místech se specifickou atmosférou: v jeskyních, garážích, na střechách. Často bývá hostem městských festivalů v různých zemích. Folo existují pět let, vydali zatím jediné album The Secret Message, které ve svém domácím studiu nahrál a zmixoval kytarista kapely NoamiKo.
Izraelská skupina Acollective patří k nejpopulárnějším indie-rockovým jménům v zemi. Vítězně dobývá evropská pódia, v Česku koncertovala už vloni na festivalech v Boskovicích a Colours of Ostrava. Se svým mixem žánrů, sedmičlenným obsazením, ve kterém se mění nástroje i zpěváci, i nasazením slaví jeden úspěch za druhým. Zatím poslední, loňské album Onwards bylo v Izraeli nominováno na album roku.
3421 je živé dubstep, bass, glitchové duo z Izraele, které společně vystupuje od roku 2009. Žádné loopy ani počítače – 3421 k vytvoření zvuku DJského setu používají jenom směs dovedností a instrumentů: akustický drum set, 3 syntetizátory a vokály. Jejich striktní zvuk je mixován během show, stále však zachovává energii živého vystoupení. 3421 projeli Izrael jako předkapela slavných Hudson Mohawke, AC Slater, Jakes, Jazzsteppa, Cotti a Sluggabed, absolvovali turné v Číně, Švýcarsku a Německu.
Sameh „SAZ“ Zakout rapuje arabsky, hebrejsky a anglicky, ovládá také techniku beatboxu. Objevil se v časopise Rolling Stone, v CNN, koncertoval kromě Palestiny a Izraele také v Evropě i Spojených státech. Ve svých textech, často otevřeně a přímočaře kritizujících způsob života a myšlení Arabů, šíří myšlenku, že hudba by měla napomoci řešení světových problémů.
Vstup na koncerty je ZDARMA.
Kompletní aktuální program Dnů Jeruzaléma v Praze najdete na webu: www.dnyjeruzalemavpraze.cz
Na Dnech Jeruzaléma v Praze se podílejí: Ambasáda ČR v Tel Avivu, Bar-Bar, Česká centra / České centrum Tel Aviv, Česko-izraelská smíšená obchodní komora, Izraelsko-česká obchodní a průmyslová komora, Velvyslanectví Státu Izrael v ČR, Radnice města Jeruzalém, Kino Světozor, Město Praha, Ministerstvo kultury ČR, New spirit, Radio 1, United Islands  České spořitelny, Židovská obec v Praze, Containall, Tanec Praha, Mama Coffee.
 
Kontakty
 
Oficiální stránky Dnů Jeruzaléma v Praze: www.dnyjeruzalemavpraze.cz
 
Mediální servis:
2media.cz, s.r.o., Pařížská 13, Praha 1
www.2media.cz, www.facebook.com/2media.cz

 

Koncert 

koncerty všechny koncerty >>