Aktuality

<< Zpět na aktuality

26.02. 2014   

Michal Prokop získal Platinovou desku za album „Sto roků na cestě“!

aktualita

Zpěvák Michal Prokop převezme ocenění na koncertě 1. března v pražském Švandově divadle. 

Aktuální deska Michala Prokopa Sto roků na cestě, která získala Zlatou desku, vstupuje do roku 2014 jako platinová, což je nejvyšší ocenění, které lze získat. V loňském roce toto ocenění získalo pouze sedm domácích alb. Zpěváka Michala Prokopa není třeba široce představovat, na hudební scéně se pohybuje již více než čtyři dekády. V roce 2006 obnovil Framus Five a od té doby koncertuje po celé republice. „Michal Prokop koncertuje v triu s Lubošem Andrštem a Honzou Hrubým, anebo s kompletní sestavou Framus Five. Oběma uskupením koncerty každoročně přibývají a v létě se chystáme na vystoupení na českých festivalech“, doplňuje Michael Tardík ze zastupující agentury Joe’s Garage. Předání Platinové desky proběhne na koncertě v pražském Švandově divadle 1. března. 

Úspěch desky se projevil nejen v počtu prodaných kusů, ale také v reakcích publika přímo na koncertech, které si repertoár nové desky velmi rychle oblíbilo. Koncert ve Švandově divadle bude výjimečný i díky prostoru divadla, v kterém bude hrát Michal Prokop s Framus Five v Praze poprvé. Diváci si tak koncert mohou vychutnat v intimnější atmosféře divadla a v limitovaném počtu lístků, protože koncert bude pouze na sezení. A jak na získání Platinové desky reagoval vydavatel desky a majitel agentury Joe’s Garage David Gaydečka? „V čase, kdy to vydavatelé nemají jednoduché, jsem viděl velký risk ve vydání CD, ale považoval jsem za velkou čest, že můžeme spolupracovat s Michalem Prokopem, který má to publikum, které přesto, že si může desku někde stáhnout, si raději CD koupí.“ 
Žánrově deska navazuje dosavadní Prokopovu tvorbu, „Chvíli rockově bluesová, chvíli trochu najazzlá, chvíli písničková, chvilku i country, postavená na skvělých textech. Kořeny v letech šedesátých, zvuk poučený jednadvacátým stoletím,“ popisuje Michal Prokop. Na desce je dvanáct skladeb, jejichž autory jsou Michal Prokop, Petr Skoumal a houslista Framus Five Jan Hrubý. Texty napsali Prokopovi dlouholetí spolupracovníci Pavel Šrut a Jan Lacina. Michala Prokopa na desce doprovází kapela, se kterou hraje několik posledních let neboli současný Framus Five: Pavel Razím na bicí, Zdeněk Wimpy Tichota na baskytaru, Jan Kolář na klávesy, Jirka Šíma na saxofony, Roman Bobick Kubát na trubku a dvě instrumentální hvězdy – kytarista Luboš Andršt a houslista Jan Hrubý. 


Sto roků na cestě
Michal Prokop a Framus Five (MP+FF)
Michal Prokop – sólo zpěv, harmonika, akustická kytara, klávesy, sbory, producent
Luboš Andršt – kytary, Jan Hrubý – housle, Jan Kolář – klávesy, Jiří Šíma – saxofony, Roman Bobick Kubát – trubka, Zdeněk Wimpy Tichota – baskytary, Pavel Razím – bicí nástroje
a hosté: 
Petr Skoumal - klávesy, Jan Kořínek - varhany, Bára Vaculíková - sbory, Léňa Yellow - sbory

Tracklist:
Zatmění – Michal Prokop/ Jan Lacina (MP+FF, Jan Kořínek, Bára Vaculíková, Léňa Yellow)
Silueta – Michal Prokop/ Pavel Šrut (MP+FF, Jan Kořínek, Bára Vaculíková, Léňa Yellow)
Někdy a někde – Michal Prokop/ Pavel Šrut (MP+FF)
Kartáček na zuby – Petr Skoumal/ Pavel Šrut (MP+FF, Petr Skoumal)
Obyčejnej chlápek – Jan Hrubý/ Pavel Šrut (MP+FF)
Kuplířka Lukrécie – Michal Prokop/ Pavel Šrut (MP+FF)
Šeherezáda – Michal Prokop/ Pavel Šrut (MP+FF, Jan Kořínek, Bára Vaculíková, Léňa Yellow)
Zítra to roztočíme - Jan Hrubý/ Jan Lacina (MP+FF, Jan Kořínek, Bára Vaculíková, Léňa Yellow)
Stodolní – Petr Skoumal/ Pavel Šrut (MP+FF, Petr Skoumal)
Sto roků samoty – Michal Prokop/ Pavel Šrut (MP+FF, Jan Kořínek) 
Dobrý ráno miláčku – Michal Prokop/ Jan Lacina (MP+FF, Jan Kořínek)
Útěky – Michal Prokop/ Pavel Šrut (MP+FF, Jan Kořínek)

Nahráno ve studiích Sono Records Nouzov, Fatdog Studio Karlštejn a v domácích studiích LA, JH, PS, březen až červenec 2012.

Zvuková režie: Pavel Marcel a Pavel Bohatý.
Mix a Mastering: Pavel Marcel - Fatdog Studio Karlštejn
Produkce: Michal Prokop, Ivan Prokop, David Gaydečka
Fotografie: Lucie Raškovová a Ivan Prokop
Obal a grafická úprava: Karel Haloun a Luděk Kubík
Vydavatel: © Joe´s Garage www.joesgarage.czwww.michalprokop.cz


MICHAL PROKOP (*1946) - Muž mnoha zájmů a profesí, v hudební oblasti znám především jako zpěvák, pohybující se přibližně v trojúhelníku žánrů rock – soul – blues. V roce 1968 absolvoval Vysokou školu ekonomickou, už během studií ale působil jako kytarista a zpěvák skupiny Framus Five, jež se ve svém prvním vrcholném období zaměřovala na soul a rhythm´n´blues podle afroamerických vzorů, zejména Raye Charlese. Skupina Framus Five natočila dvě alba: Blues In Soul (1968) s převzatým soulovým repertoárem a česky zpívané Město Er (1971) s rozsáhlou titulní skladbou na text Josefa Kainara. Po rozpadu Framus Five se po většinu sedmdesátých let Michal Prokop věnoval střednímu proudu a byl mj. členem divadla Semafor. V roce 1978 skupinu Framus Five pod lehce pozměněným názvem Framus 5 obnovil a po počátečním hledání optimální sestavy i stylu nalezl dokonalé autorské souznění s básníkem Pavlem Šrutem a skladatelem Petrem Skoumalem a hudební rezonanci v sestavě, vedené houslistou Janem Hrubým. Šťastné období vyvrcholilo vynikajícím albem Kolej Yesterday (1984), jež zahájilo volnou trilogii alb (prozatím) vrcholného Prokopova tvůrčího období. Dotvářejí ji nahrávky Nic ve zlým, nic v dobrým (1987) a Snad nám naše děti... (1989). Hned zkraje devadesátých let Michal Prokop opustil dráhu profesionálního zpěváka a pustil se do politiky nejprve jako poslanec, později jako náměstek ministra kultury, později opět jako poslanec. V roce 1992 dokončil studium filozofické fakulty Univerzity Karlovy. V letech 1998 – 2000 byl ředitelem společnosti Praha 2000 – Evropské město kultury. Od roku 2002 byl členem Rady Českého rozhlasu, od roku 2004 až do skončení funkčního období v únoru 2006 byl jejím předsedou. V letech 1998 – 1999 připravoval a moderoval pro televizi Prima politickou talk show Nic ve zlým, od roku 2000 má v České televizi pořad Krásný ztráty, který již politickou orientaci daleko přesahuje.

Pro další informace, žádosti o rozhovory a fotografie kontaktujte:
Barbora Šubrtová, barbora@joesgarage.cz, tel: +420 731 00 50 70

Michal Prokop a Framus Five
Platinová deska Sto roků na cestě

1. 3. 2014 Švandovo divadlo, 20 hodin
www.joesgarage.cz

 

Koncert 

koncerty všechny koncerty >>