Abychom vám mohli poskytnout co nejlepší zážitek při prohlížení webu a co nejvíce relevantní informace, používají naše webové stránky soubory cookies. Před dalším používáním našeho webu prosím potvrďte, že souhlasíte s používáním souborů cookies na tomto webu.

Luboš Andršt Blues Band & Peter Lipa

V sále je bohužel ticho... zatím nejsou naplánované koncerty.

Asi vůbec nejslavnější česká bluesová kapela, která v osmdesátých letech sklízela na české scéně ovace jako málokdo. Natočila také vůbec první domácí bluesové album. A i po mnohal letech se při výjimečných příležitostech vracela na pódia.

Skupinu Blues Band založil Luboš Andršt v roce 1980 a po celý život to byl jeho nejtrvalejší projekt – přes personální změny, které jej několikrát proměnily, existoval až do jeho smrti v roce 2021. Ve svých začátcích měl jistou výhodu: mohl využít pozice v podstatě jediné kapely svého druhu na domácí hudební scéně. Navíc to bylo v době, kdy rocková hudba, k níž mělo elektrické blues Luboše Andršta vždycky výrazově blízko, byla totalitním režimem utlumována a už jen slyšet z pódia řádně „vytavenou“ elektrickou kytaru, navíc v rukou skutečného mistra, bylo vlastně unikátní. Sestava Blues Bandu, v níž byl Andrštovi hlavním partnerem slovenský zpěvák Peter Lipa, vydala také prokazatelně vůbec první české (resp. československé) bluesové album – Blues z lipového dřeva z roku 1984, jež má dodnes mezi bluesovými fanoušky vpravdě kultovní status.

Po odchodu Petera Lipy a hlavně po společenských změnách v roce 1989 se obrátil Luboš Andršt Blues Band do světa a do svého čela začal zvát zahraniční zpěváky a zpěvačky, zejména rodilé mluvčí v americké angličtině, která v bluesovém kontextu samozřejmě zní nejlépe. U mikrofonu Blues Bandu se tak vystřídali například Ramblin´ Rex nebo Reesie Davis, Andršt se také vlastně stal objevitelem později v jiných žánrech etablované Tonyi Graves, která si s jeho kapelou vychodila svá „učednická léta“. Ale i čeští zpěváci, Jan Holeček a po něm Marek Hlavica, přinesli do kapely svoji vlastní osobitost a autenticitu. Při výjimečných příležitostech ovšem zval Luboš Andršt Blues Band k mikrofonu i spoluzakládajícího Petera Lipu - a takové chvíle pro staré fanoušky byly vždy pamětihodné.


Diskografie

Kontakt

Booking

Booking (zahraniční)

Tour management

Objednávky CD/LP

Joe's Garage Live s.r.o. 

  • IČ: 29138973 
  • DIČ: CZ29138973
  • sídlo a poštovní adresa:
    Terronská 873/3
    160 00 Praha 6–Bubeneč
  • č.ú.: 7293292001/5500 
  • frontman: David Gaydečka